ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Yahudi yerleşimleri barış önünde engel

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail yanlısı lobi kuruluşu AIPAC’ta yaptığı konuşmada, bölgedeki Yahudi yerleşimlerinin barışın önünde mahzur oluşturduğunu söyledi.

ABD’nin Ortadoğu sıkıntısında İsrail’in güvenliği ve iki devletli tahlile katkı taahhüdünü bir sefer daha vurgulayan Blinken, İsrail işgali altındaki Batı Şeria’da “ilhaka yönelik adımlar ya da kutsal yerlerdeki statükonun bozulmasının” iki devletli tahlilin muvaffakiyet talihini zedeleyeceğini kaydetti.

Kendisi de Yahudi dinine mensup olan Blinken, “Yahudi yerleşimlerinin genişletilmesi, aradığımız umut ufku önünde açık bir mahzur oluşturmaktadır” dedi. Blinken, “Aynı biçimde Batı Şeria’nın ilhakına yönelik fiili ya da hukuksal rastgele bir adım, kutsal yerlerdeki tarihi statükonun bozulması, meskenlerin yıkımına devam edilmesi, jenerasyonlar boyunca o konutlarda yaşayan ailelerin tahliyesi, iki devletli tahlilin muvaffakiyet talihine ziyan vermektedir” diye konuştu.

Derin bir sessizlik

ABD’deki en güçlü Yahudi lobi kuruluşu olarak bilinen Amerikan-İsrail Halkla Bağlantılar Komitesinde (AIPAC) Blinken’ın bu kelamlarının akabinde sessizlik olduğu belirtiliyor.

Aralık ayı sonunda kurulan ve İsrail tarihinin “en sağ” hükümeti olarak nitelendirilen Benyamin Netanyahu başkanlığındaki hükümette çok sağ ve milliyetçi partiler bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir