AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Tatar: Riskli yapıları dönüştürmemiz önem arz ediyor

Sempozyuma katılmak üzere geldiği Sivas’ta açıklamalarda bulunan Tatar, zelzelenin akabinde yaraların sarılması noktasında başlatılan çalışmaların her alanda aralıksız devam ettiğini belirtti.

Tatar, zelzeleye karşı kentlerin kesinlikle dirençli hale getirilmesi gerektiğine dikkati çekerek, “Bir zelzele olduğunda, bir afet karşımıza çıktığında binalarımızın yıkılmaması gerekiyor zira binalar yıkıldığında ne yazık ki vatandaşlarımızı da kaybediyoruz.” dedi.

Ülkenin her yerinde riskli yapıların belirlenmesi gerektiğini söz eden Tatar, “Riskli yapıları kesinlikle aşikâr bir plan dahilinde dönüştürmemiz son derece büyük ehemmiyet taşıyor. Bu manada devletimiz birinci evrede İstanbul’da ‘Yarısı Bizden’ kampanyasıyla bu projeyi başlattı. Bu, ilerleyen periyotlarda yüksek zelzele riski altındaki başka vilayetlerimizde yaygınlaştırılarak sürecektir. Vatandaşlarımızın buna kesinlikle büyük bir heyecanla katılmaları, bu işin değerini kavramaları son derece kıymetli.” diye konuştu.

Tatar, öbür değerli bahsin ise vatandaşların afet öncesi, sırası ve sonrasında hakikat davranış değişikliğine gitmesi olduğunu, bu kapsamda AFAD uyumunda sarsıntı tatbikatlarının süreceğini aktardı.

“Konteyner sayısı 200 bini bulacak”

Deprem bölgelerinde çok değerli işler yapıldığını vurgulayan Tatar, şu ana kadar 130 bini aşkın konteyner kurulduğunu, haziran sonuna kadar bu sayının 200 bini bulacağını kaydetti.

Bu sürecin etap basamak devam edeceğini anlatan Tatar, şunları söyledi:

“Bunun bir sonraki evresi da vatandaşlarımızın kalıcı konutlarına kavuşması, bir yandan da bu süreç devam ediyor. Bir yandan orada her gün 1,5 milyon öğün yemek dağıtılıyor, bu çok kıymetli. Her gün depremzedelere 4 milyon ekmek dağıtılıyor, kumanyalar, tıpkı yardımlar derken orada büyük bir operasyon yürütülüyor. Bu manada da devletimizin tüm kurumları Türkiye afet müdahale planı kapsamında AFAD’ın uyumunda vazifelerini çok önemli biçimde yürütüyor.”

“7-10 metreye kadar yer değiştirmiş alanlar var”

Tatar, bölgede yaşanan iki büyük zelzele sonrası birbirinden farklı 7 farklı fay kesiminin kırıldığını, dünyanın hiçbir bölgesinde, hiçbir jeolojik ortamında bu türlü bir afetin yaşanmadığını lisana getirdi.

Fay kırılmaları nedeniyle 7-8 metreye varan yatay tarafta yer değiştirmeler yaşandığına değinen Tatar, “Bunlar bölgede hem jeolojik manada yüzey kırığı oluştururken, öteki yandan afet kadastrosu diye isimlendirdiğimiz 7-10 metreye kadar yer değiştirmiş parseller, tarla sonları, binalar, yerleşim yerleri var. Bunların her birinin farklı ayrı çalışılması gerekiyor. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü bununla ilgili çalışmaları yapıyor.” sözlerini kullandı.

Türkiye’de etkin 485 fay çizgisinden her birinin 5,5 ve üzeri büyüklükte sarsıntı üretme potansiyeli bulunduğuna işaret eden Tatar, bu fayların en son ne vakit yıkıcı zelzele ürettiği, hangi büyüklükte sarsıntı meydana geldiği üzere parametrelerinin bilinmesi gerektiğini belirtti.

Tatar, bu parametrelerin bilinmesi durumunda o fayın gelecekte sarsıntı üretme potansiyelinin daha güzel anlaşılacağını anlatarak, şunları kaydetti:

“AFAD’ın içinde olduğu Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız, MTA Genel Müdürlüğümüz ve TÜBİTAK ile bütün faylar çalışılmaya başlandı, bu çok değerli bir etap. Sivas özelinde yahut Orta Anadolu özelinde çok uzun yıllar zelzele üretmemiş fakat faal olduğunu bildiğimiz, uzun yıllar sessiz olan fay sınırları var. Bu fay sınırlarının hasar yaratması için illa bir yerleşim yerinden geçmesi de gerekmiyor, bunu Elazığ ve İzmir’de gördük. Büsbütün tabandan kaynaklanan sorunlar oldu. O açıdan Sivas her ne kadar içinden etkin fay çizgisi geçen kent olmasa bile Suşehri, Doğanşar, Koyulhisar, Gölova, Akıncılar ilçelerimizin içinden Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun değişik kolları geçiyor. Şarkışla civarından Meczuplar fay çizgisinin değişik kolları geçiyor. Buraların zelzele üretme potansiyeli var. Bir sarsıntı ürettiğinde de azamî sarsıntı üreteceği bedeller biliniyor. Her halükarda bir sarsıntı olduğunda Sivas ve bu bölgede bulunan tüm kentlerimizde riskli yapıların belirlenmesi gerekir. Bizim bir an evvel bu kentlerimizi daha dirençli hale getirmemiz gerekiyor. Bu cins yerlerde taban çok kıymetli ve Sivas’ın bu manada bilhassa yerin uygun olmadığını bildiğimiz alanlarını daha dirençli hale getirmemiz gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir