Batı medyası İsveç için onay isterken Stockholm yönetiminden skandal karar

NATO Genel Sekteri Jens Stoltenberg’in bugün Türkiye’ye gerçekleştireceği ziyarette Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra üst seviye Türk yetkililerle ikili görüşmelerde bulunması bekleniyor.

Stoltenberg İsveç’in NATO’ya üyeliğiyle ilgili diyaloğu tekrar başlatmak istediğini belirtmiş, mevzuyu görüşmek üzere Ankara’yı ziyaret edeceğini bildirmişti.

Ziyaret Batı medyasının en kıymetli gündemi

Stoltenberg’in Türkiye ziyareti bugün Batı medyasının en değerli gündem hususlarından biri oldu. Gazeteler Batı’da İsveç’in NATO üyeliğine ait baskıların arttığını öne sürdü.

ABD’nin en büyük yayın organlarından biri olan CNN, geçtiğimiz haftalarda İsveç’te Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı maksat alan nahoş saldırıyı hatırlattı ve “İsveç, bu yılın başlarında terör yasasını değiştirerek bu kümelerin bir modülü olmayı hata haline getirdi fakat bunun Ankara için kâfi olup olmadığı hala belirsiz” tabirini kullandı.

NATO önderleri Litvanya tepesine kadar İsveç’in üye olmasını istiyor

ABD’li Washington Post gazetesi, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in bu hafta sonu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve başka üst seviye Türk yetkililerle görüşeceğini belirterek, “NATO, önderleri 11-12 Temmuz’daki Litvanya tepesine kadar İsveç’i saflarına katmak istiyor, lakin Türkiye ve Macaristan iştiraki şimdi onaylamadı. Türkiye İsveç’in terör örgütlerine karşı hoşgörülü olduğunu belirtirken Macaristan sebebini açıklamıyor” diye yazdı.

İsveç Türkiye’nin itirazına karşın şova müsaade verdi

Batı’dan İsveç’in üyeliğine ait baskılar artsa da bugün İsveç Polisi AFP Haber ajansına verdiği demeçte Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İsveç’in planlanan NATO üyeliğine karşı Stockholm’de yapılacak şova Ankara’nın itirazlarına karşın onay verdiğini duyurdu.

Stockholm polis sözcüsü Ola Osterling, “Pazar günü herkesin tabir özgürlüğü de dahil olmak üzere anayasa tarafından korunan haklarını kullanabilmelerini sağlayacağız” dedi.

Erdoğan tersi gösteri

Pazar günü kent merkezinde yapılması planlanan şovun ismi ise “İsveç’te NATO’ya Hayır, Erdoğan Maddelerine Hayır”.

AFP, Erdoğan aykırısı şovun PKK’ya yakınlığıyla bilinen Rojava Komitesi tarafından organize edildiğini belirtti.

İsveç’in tartışmalı terör yasası

İsveç dün yürürlüğe giren yeni terör yasası ile Türkiye’yi NATO üyeliği konusunda ikna etmeyi planlıyor.

Ancak İsveçli eleştirmenlerin bile ‘belirsiz’ diye eleştirdiği terör yasasının PKK sempatizanlarının başşehir Stockholm’de vakit zaman yaptıkları flamalı-posterli yürüyüşleri engelleyip engellemeyeceği meçhul.

İsveç polisinin ‘Erdoğan karşıtı’ şova verdiği onay da bu bahiste belirsizliğin devam ettiğini ortaya koyuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir