BM’den Kızıldeniz’de çevre felaketi uyarısı: 14 gün içinde boşaltılacak

Suudi Arabistan’ın “Arab News” gazetesine konuşan Gressly, Yemen’in Kızıldeniz kıyısında 2015’ten beri demirli bulunan ve

“büyük bir etraf felaketine yol açabileceği”

ikazları yapılan “Safir” petrol tankeri hakkında açıklamalarda bulundu.

Gressly, tankerindeki petrolü tahliye etmek üzere 31 Mayıs’ta bölgeye ulaşan “Ndeavor” gemisinin kâfi ekipman ve uzman çalışana sahip olduğunu belirtti.

Ekolojik felaketi önlemek için tahliye öncesinde gerekli tüm tedbirlerin alındığını kaydeden Gressly, operasyonun tamamlanması için hemen 14 milyon dolara ve tüm operasyonu tamamlamak için de 29 milyon dolara muhtaçlık duyulduğunu aktardı.

Gressly, aksilik olmadığı takdirde, kelam konusu tankerdeki petrolün 10 ila 14 gün içerisinde boşaltılacağını söz etti.

“Safir” petrol tankeri nedir?

BM, Yemen’in Kızıldeniz kıyısında 2015’ten bu yana terk edilen tankerdeki petrolü taşımak için çok büyük bir ham petrol gemisi satın alma konusunda muahede sağlamıştı.

Operasyon, 2015’ten bu yana Yemen kıyısı açıklarında terk edilmiş durumdaki “SAFER FSO” isimli tankerdeki 1,1 milyon varil civarında olduğu varsayım edilen petrolü taşımayı hedefliyor.

Yemen’in Ras Isa Limanı yakınlarına demirleyen ve bakımsız halde bırakılan petrol yüklü tankerin çürümeye devam ettiği belirtiliyor.

Petrolün, Kızıldeniz’e dökülme tehlikesi bulunmakla bir arada geçen yıllara ve su akımlarına bağlı olarak “tankerden beklenen bir sızıntının, Babu’l Mendeb Boğazı’ndan Süveyş Kanalı’na kadar ulaşabileceği” uyarısı yapılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir