CHP’li Bakan, İçişleri’nde torpil iddialarını Meclis gündemine taşıdı

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Siber Hatalarla Gayret Birimi’nde vazife yapmaları için belirlenen 500 kişinin daimi takıma atanmaları sürecinde, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla bir çalışma takımı oluşturulduğunu ve takımın de Soylu’dan gelen talimat doğrultusunda atama yaptığını belirtti.

Komisyonun takıma atanma süreciyle ilgili yaptığı çalışmalarda, Emniyet’ten bakanlığa gönderilen listenin bakanlıkta değiştirildikten sonra tekrar Emniyet’e gönderildiğini lisana getiren Bakan, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın olumsuz görüşüne karşın takım değişimi yapıldığını ve 496 sivil siber kabahatlerle gayret uzmanının daimi takıma geçirildiği argümanlarını Meclis gündemine taşıdı. CHP’li Bakan önergesinde kadro geçişine uygunluk vermeyen birinci komitedeki beş üyenin Ankara dışına tayin edildiğini, rütbe terfilerinin verilmediğini, takım geçişlerine onay veren ikinci komite üyelerinin ise terfi ettirildiğini belirterek, konuyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan açıklama istedi.

Kadroya atanan uzmanların bir kısmının siyasi torpil ile vazifeye geldiğini ve kelam konusu çalışanın Soylu’nun toplumsal medya çalışmalarını yürüttüğü tarafındaki savları da gündeme taşıyan Bakan, “Siber suçlarla mücadele ünitesinin, Soylu’nun siyasal çalışmalarında kullanıldığı ve siyasi rakiplerine karşı toplumsal medya kampanyaları düzenlediği, kurum içinde maaş promosyonu örneğinde olduğu üzere Anayasal haklarını arayan polis memurlarını tespit etme üzere hafiyelik faaliyetlerinde kullanıldığı belirtilmektedir. Siber cürümlerle uğraş ünitesinin, cürüm ve suçluyla gayret ve halkın güvenliğini sağlamak yerine İçişleri Bakanı’nın şahsi ve siyasi hedefleri için kullanılması kabul edilemez” diye konuştu.

“SOYLU’NUN ŞAHSİ MAKSATLARI İÇİN Mİ?”

“Siber kabahatlerle mücadele birimi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun şahsi ve siyasi maksatları için mi kullanılıyor?” diye soran CHP’li Bakan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması için verdiği önergedde şunları sordu:

    1- Siber uzman olarak teşkilata kimler alınmıştır? 

    2- Takım geçişine uygunluk vermeyen birinci komitenin beş üyesinin Ankara dışına tayin edildiği ve almaları gereken 1. Sınıf emniyet müdürlüğü rütbe terfilerinin verilmediği;  lakin takım geçişine onay veren ikinci komite üyelerinin ise terfi ettirilerek kıymetli vazifelere getirildiği tezlerine yönelik açıklamanız nedir? 

    3- Bilişim konusunda ehil olmayan şahısların ferdî irtibatları nedeniyle yahut siyasi sebeplerle takıma geçirildiği tezleri gerçek mudur? 

    4- Siber uzman olarak taşeron personel statüsünden daimi takıma kaç bilişim uzmanı atanmıştır? Atamalarda hangi kriterler belirleyici olmuştur? Kanunlar ve kurallar mı yoksa İçişleri Bakanı olarak sizin dahliniz mi belirleyici olmuştur? 

    5- Daimi takıma geçen isimlerin, İçişleri Bakanı olmanızdan sonra bakanlığa getirdiğiniz yakın çalışma grubunuzdan olduğu hakikat mudur? 

    6- Siber uzmanlar ortasında resmi olarak Siber Kabahatlerle Çaba Dairesi’nde gözüküp, fiilen sizinle birlikte çalışan ya da şahsen sizin verdiğiniz misyonları yürütenler var mıdır? Var ise bunun yasal desteği nedir? 

    8- Siber cürümlerle uğraş ünitesi, İçişleri Bakanı’nın siyasi rakiplerine karşı toplumsal medya kampanyaları düzenlemekte midir? 

    9- Siber cürümlerle gayret ünitesi, kurum içinde maaş promosyonu örneğinde olduğu üzere Anayasal haklarını arayan polis memurlarını tespit etme emeliyle kullanılmakta mıdır? 

    10- Siber kabahatlerle uğraş ünitesi, hata ve suçluyla gayret ve halkın güvenliğini sağlamak yerine şahsi ve siyasi gayeler için mi kullanılmaktadır? 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir