CHP’li Burhanettin Bulut: AKP döneminde bütçeden yapılan faiz ödemeleri, 1 trilyon 543 milyar liraya ulaştı

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, bugün yaptığı yazılı açıklamada, yıl bitmeden TBMM’den ikinci bütçeyi çıkaran iktidarın, aldığı ek ödeneği de faize aktardığını vurguladı.

“Merkezi idare bütçesi, KİT’lere borç verme, iç ve dış borçlar ile bankaların toplayıp kredi olarak sattığı kur muhafazalı mevduatlar (KKM) için faiz ödeme bütçesine dönüştü diyen Bulut,  “Bu yılın birinci sekiz aylık periyodunda iç ve dış borç faiz ödemeleri 169,6 milyar liraya yükseldi. KKM için ödenen 75,6 milyar liralık faiz ödemeleri de dahil edildiğinde, toplam faiz ödemesi 245,2 milyar liraya ulaştı. Bütçe, faiz ödemeleri nedeniyle kevgire döndü. AKP devrinde bütçeden yapılan faiz ödemeleri, 1 trilyon 543 milyar liraya kadar ulaştı. Yıl sonuna kadar bütçeden iç ve dış borçlar için toplam 330 milyar lira faiz ödenmesi öngörülüyor. Bu fiyat, KKM için yapılacak faiz ödemesiyle birlikte 500 milyar liraya yakın bir büyüklük oluşturacak” tabirlerini kullandı.

“BÜTÇEYE YÜKÜ KARTOPU ÜZERE GÜNDEN GÜNE BÜYÜYOR”

Bulut, şunları kaydetti:

Hiçbir formda sayıları tutmayan Orta Vadeli Program’da, 17 Ekim’de TBMM’ye sunulacak olan 2023 yılı bütçesiyle iç ve dış borçlar için ödenecek faiz fiyatı şimdiden 565,6 milyar lira olarak öngörülüyor. Gelecek yıl KKM için ne kadarlık bir faiz farkı ödemesi yapılabileceğine ait iddia şimdi aşikâr değil. KKM’nin bütçeye yükü, kartopu üzere günden güne büyüyor. Bütçeye yükünün ne kadar olacağı şimdi muhakkak olmasa da en güzel ihtimalle 200 milyar liraya yaklaşacak KKM faiziyle birlikte 2023 yılında bütçenin faiz yükünün en az 750 milyar liraya bulacağı belirtiliyor. Yalnızca iç ve dış borç faiz ödemesi için 2023 yılında ayrılan fiyat, 2022 yılındaki 330 milyar liraya nazaran yüzde 71,5 oranında artacak ve bütçenin en yüksek artan kalemi olacak.

“İKTİDAR, REKOR BİR BÜTÇE AÇIĞINA HAKİKAT GİDİYOR”

Hem bu yılın hem de gelecek yılın bütçesinde büyüyen bir öteki kalem ise KİT’lere bütçeden verilecek ‘borç’ olarak gözüküyor. Bu yılın birinci sekiz aylık periyodunda bu kuruluşlara bütçeden verilen borç, geçen yıla nazaran 6 kat artarak 150 milyar lirayı geçti. Bu sayının, bu yılın tamamında 292 milyar lirayı, gelecek yıl ise 359 milyar lirayı bulması bekleniyor. Bütçede ‘borç verme’ ismiyle sınıflandırılsa da KİT’lere verilen bu tıp borçlar geri tahsil edilemiyor. Seçim yılı olan 2023 için kesenin ağzını açacak olan iktidar, rekor bir bütçe açığına yanlışsız gidiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir