MHP’li Kalaycı: Kirli oyunun bir parçası olarak fiyat etiketlerini kabartanlar, deşifre edilerek cümle aleme rezil edilmeli

MHP Genel Lider Yardımcısı Mustafa Kalaycı,

TBMM Genel Kurulu’nda bugün 2023 Yılı Bütçe Kanun Teklifi görüşülmeye devam ediliyor. Genel Kurul’da kelam alan MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, partisinin teklifin tümü üzerine görüşlerine açıkladı. Kalaycı, şunları söyledi:

“Kriz edebiyatı yapanlar, olumlu bilgiler geldikçe kendileri krize giriyorlar”

“Yaşanan tüm zahmetlere karşın Türk endüstrisinde çarklar dönmekte, Türkiye üreterek büyümektedir. 2022’de yüzde 17,2 büyüyen sanayi, kısmi eksikliklerine karşın büyümeyi desteklemektedir. İstihdam, ekim ayı prestijiyle, bir yılda 1 milyon 671 bin kişi artarak tarihin en yüksek düzeyi olan 31 milyon 200 bin şahsa ulaşmıştır. Türkiye, OECD üyeleri ortasında en fazla istihdam sağlayan ülkelerin başında gelmektedir. Daima kriz edebiyatı yapanlar, olumlu bilgiler geldikçe kendileri krize giriyorlar. Yapılan onca vergi indirimine, toplum bölümlerine verilen takviyelere ve aylıklarda sağlanan artışlara karşın bütçe açığı, 2022’nin 11 ayında, geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 56 azalarak yalnızca 20,4 milyar lira gerçekleşmiş, 272,2 milyar liralık faiz dışı fazla oluşmuştur.

“Döviz kurlarındaki ekonomik gerçeklerle bağdaşmayan artışlar enflasyonu körüklemiştir”

Yurt içi tasarruf oranı, 2021’de 3,6 puan artarak yüzde 30,3’e çıkmıştır. Borsa İstanbul coşmuş, süreç gören şirket sayısı 482’ye ulaşmıştır. 2021’de 111 milyar dolar olan Merkez Bankası brüt rezervi, 128,8 milyar dolara kadar yükselmiştir. Global fiyat artışları ülkemizde de enflasyonu yükseltmiş, döviz kurlarındaki ekonomik gerçeklerle bağdaşmayan artışlar enflasyonu körüklemiştir. Türkiye, para ve mali siyasetler ile fiyat istikrarını sağlamak için gayret vermektedir.

“Enflasyon, çıktığı üzere inecektir”

“Türkiye’nin 3 yılda çok yüksek insani gelişme kategorisine girdiğini, milletimize daima karamsarlık aşılayanlardan duyamazsınız”

Dünya Bankası’nca üst-orta gelirli ülkeler ortasında gösterilen Türkiye’de 2021 yoksulluk oranının yüzde 11,3 olduğu tabir edilmektedir. Toplumun gelirden en fazla hisse alan yüzde 20’sinin gelirinin en az hisse alan yüzde 20’sinin gelirine oranı, 2018’de 7,8 iken 2019’de 7,4’e gerilemiş, 2020’de 7,8’e çıkmış, 2021’de 7,6’ya inmiştir. Türkiye, insani gelişme endeksinde en yüksek kategori olan ‘çok yüksek insani gelişme’ kategorisine 2019’dan itibaren üst üste üçüncü sefer girmiş, 2021’de ülkeler ortasında altı basamak yükselmiştir. Türkiye’nin 3 yılda çok yüksek insani gelişme kategorisine girdiğini, milletimize daima karamsarlık aşılayanlardan duyamazsınız.  

“Karadeniz’de keşfettiğimiz 540 milyar metreküp doğal gaz, martta konutlara ulaşacaktır”

Geçen yıl, cumhuriyet tarihinin en büyük doğal gaz keşfi gerçekleştirilmiştir. Gabar Dağı’nda bulunan 12 milyar dolarlık petrol rezervi; Adana, Diyarbakır, Şırnak ve Siirt’teki keşif çalışmaları umut verici gelişmelerdir. Karadeniz’de keşfettiğimiz 540 milyar metreküp doğal gaz, martta meskenlere ulaşacaktır. 2023’te nükleer güç üretimine başlanacaktır. Tüm bu gelişmeler, güçte dışa bağımlılığımızı azaltacak, cari süreçler istikrarımıza olumlu katkı sunacaktır.” (ANKA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir