Yurt dışı pazarında Türk dizilerini değeri artıyor

Gazeteci Sina Koloğlu, ilgili yazısında şunları yazdı:

TÜRK DİZİLERİ; YURT DIŞI KIYMETİ KATLAYARAK ARTIYOR

Orta Doğu pazarı – bilhassa Arap pazarı, son devir büyük bir gelişme gösteriyor. Bu kesimin kıymetli yayın organlarından BROADCASTPRO Middle East’de ‘Arap İçerikleri Dünya İçerik Olimpiyatlarına Hazır Mı?’ başlıklı yazıda Türk dizilerine özel bir yer ayrıldı. ‘Türkiye’den yeni içerik üreticileri son vakitlerde memleketler arası sahnede sağlam ve kararlı bir halde yerlerini aldılar’ denilen yazıda içerik yanı sıra uyarlamalarında (Stiletto örneği veriliyor yani #UfakTefekCinayetler) ihraç edildiği belirtiliyor.

TÜRK DİZİLERİ DEĞERİ ARTI; 600 DOLARDAN 100 BİN DOLARA

Yazıda dış pazarda Türk dizilerinin kıymetinin artışı şu örnekle veriliyor; ‘Bölüm başı 600 dolardan dağıtılıyordu, bugünlerde 100bin doları buluyor’

TÜRKLER KENDİ MİRASLARINDAN YARARLANDI

‘Türk içeriği kendi mirasından yararlandı’ denilen yazıda örnek olarak #MuhteşemYüzyıl ve #KösemSultan gösteriliyor. Bu tıp içeriklerin, Türkiye’ye milletlerarası bir içerik sağlayıcı olarak güçlü bir pozisyon kazandırdığı da yazılmış.

ÇAĞDAŞ KAPIYI DA AÇAN TÜRK DİZİLERİ OLDU

Yazıda Türk dizilerinin, ‘Shahid VIP’te 131 kısım yayınlanan #Çukur OSN’de yayınlanan #YasakElma (S. Arabistan menşeili uydudan yayın yapan cümbüş kanalı) üzere dönemlik dizilerle global hit olan çağdaş içerik yelpazesini de tanıttı’ yorumu yapılmış. Kore formatı olan #Anne ve #Kadın dizilerinin kendi özgün kıssalarını yaratması Türk dizi bölümünün bir diğer değerli başarısı olarak belirtiliyor. Dünya çapında özgünlerinden daha yüksek bir muvaffakiyet elde ettiğinin altı çiziliyor.

VUR KAÇ DEĞİL SÜREKLİLİK

Yorum yazıda bir iki dizi yurtdışına satıldı diye vur kaç sisteminin bir işe yaramadığı bu bahiste en çarpıcı örneğin Türkiye’de olduğu belirtiliyor. Milletlerarası ilgi gördükten sonra Türk dizi dalındaki sürekliliğin devam ettiği, her yıl üretilen 60 dizinin sadece yüzde 50’sinin birinci dönemlerinden sonra devam ettiği ve sırf yüzde 40’nın milletlerarası pazara çıktığı belirtiliyor.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir